U příležitosti 495 výročí první písemné zmínky o naší obci jsme uzavřeli dne 27. července 2013 zde u nás partnerství s obcemi Šarovy a Šarovce. Jedná se o tři obce, které měli ve své minulosti stejného majitele a to rod Šárovců. Partnerství uzavřené starosty těchto obcí spočívá ve vzájemné výměně informací v oblasti samosprávy, předávání získaných zkušeností a podpoře cestovního ruchu.
Název Šarov je poprvé doložen v roce 1360 a označovalo hrad i vesnici. Označení Šarovy se používalo až od roku 1881. Ves byla od roku 1360 majetkem starobylého vladyckého rodu ze Šarov, který zde sídlil na tvrzi. Zpustlou ves i tvrz, které byly zničené za válek česko-uherských v druhé polovině 15. století, převzal Jakub ze Šarova a z Krumsína. Tvrz byla důkladně obnovena, takže v roce 1532 byla zvána i hradem. Koncem 16. století byla ves připojena k březolupskému panství a v 17. století pak k panství napajedelskému, s nímž zůstala spojena až do rozpadu vrchnostenského zřízení. Tvrz stávala na konci vesnice a nedochovaly se po ní žádné zbytky.
Zmíněná první hodnověrná písemná zmínka o obci z roku 1245 se vztahuje na Velké Šarovce, v katastru nichž vznikly Malé Šarovce, písemně doložené v roce 1272 pod názvem Sárou. Byly to staletí samostatné obce od jejich administrativního sloučení v roce 1943. O tom, že Velké Šarovce existovaly dávno před rokem 1245, svědčí skutečnost, že již v roce 1266 byl kostel a dva mlýny. V roce 1506 patřila obec panství Levic, později část rodině Révayovcov, Benický, Hunyadyovcov. V 18. století byla obec známá chovem koní. Obyvatelé rýžovalo v Hronu zlato. Malé Šarovce patřily Ostrihomská arcibiskupství.Obec v minulém století třikrát vyhořela, v roce 1856 skoro úplně.
Je-li v říjnu mnoho vos a sršáňů, přijde studená a dlouhá zima.
Září a říjen na strakaté kobyle jezdí.
Svátek má Štefan, Sára
Státní svátky a významné dny na dnešek:
Zítra má svátek Marina
Státní svátky a významné dny na zítřek: