#11 Šárovcova Lhota od vodníčka Šárovečka k víle Cihelíně

Délka trasy 6 km.

Výlet začínáme u betonového mostu se znaky, kde sedí  na břehu Javorky Vodník Šároveček (1). Za Obecní hospodou (2) zahneme vpravo, po proudu řeky. Asfaltová cesta brzy končí a pokračujeme úvozem do mírného kopce . Míjíme vlevo stojící patrovou roubenou chalupu se zajímavými kresbami na kamenné části. Přicházíme k prvnímu zastavení: „Studánka hejtmana Šárovce“ (3). Po louce stoupáme k „Lavičce tety Zorky“ (4). Při zpětném pohledu obdivujeme krajinu od vrchu Tábor až ke Zvičině. Za pěkného počasí jsou na obzoru vidět Krkonoše. Dále pokračujeme lesem (5) směrem na Chlum, přecházíme asfaltoštěrkovou silnici (tzv. Novou cestu) a pokračujeme lesní cestou. U oplotenek je často místy bahnitá. Asi po 500m zahneme na další lesní cestě vpravo a po chvilce narazíme na červeně značenou turistickou cestu (6) vedoucí od Chlumu. Pozorně sledujeme ukazatele vedoucí nás k  lavičce nazvané „Vyhlídka na Český ráj“(7). Posledních 25m nás čeká náročný výstup, ale určitě stojí za to. Mezi stromy zahlídneme Trosky. Vracíme se zpět a po červené sestupujeme po kamenité cestě s  kořeny(8). Dole zahneme vlevo a po lesní silničce vycházíme z lesa (9). Kocháme se pohledem na osadu Libín. Na křižovatce cest opouštíme červenou značku a po zelené sestupujeme místní opravenou komunikací k Šárovcově Lhotě. Asi po kilometru vycházíme z lesa a na křižovatce cyklistických tras můžeme pokračovat k další studánce(10) - „Hejtmana Žižky“ (asi 100m). Zde prozkoumáme vysekaný nápis na kamenném stole a vracíme se zpět.

Přecházíme železniční trať (11) – závory jsou často  a dlouho stažené. Za mostem přes Javorku , stojí na kraji lesa, socha sv. Jana Nepomuckého (12).Po  silnici od Ostroměře se blížíme k  altánku (zastávka  autobusu), kde je vlevo morový kříž z  roku 1763, zvaný Hladoměř  (13). Pokračujeme směrem na Svatojánský Újezd a po pár desítkách metrů odbočíme vpravo (14) na „Vyšehrad“. Procházíme podél dělnických cihlových domků , vlevo je nová výstavba posledního desetiletí. Před námi se tyčí komín cihelny , cíl naší procházky (15). Kruhovou cihelnu koupil nadšenec , pan ing. arch. Martin Pour a buduje zde „Muzeum cihlářství „ . V  sezoně , se po předběžné dohodě, konají prohlídky s odborným výkladem.  Možná se zde setkáte i s Vílou Cihelínou.

Vracíme se do centra obce, před školou stojí socha Panny Marie Immaculata . Vlakové nádraží bylo vyhlášeno ( hlasy železničářů ) jako „nejkrásnější zastávka  na trati Chlumec nad Cidlinou - Stará Paka. „  Zajímavostí je kovová lávka s erby obcí , kudy Javorka protéká . Zastavíme se u Pomníku padlým z 1.světové války a na závěr pěkného dne zavítáme do útulné Obecní hospody.

Trasa je nenáročná i pro rodiny s dětmi a dá se zvládnout do dvou hodin.

Pro cyklisty je ale nevhodný - první část vede lesem cestou - necestou.

trasatrasa

Jasný měsíc v dubnu škodí květu stromů.