Menu
Obec Šárovcova Lhota
Šárovcova Lhota Tikov / Bertoldka / Libín / Radov

Memoriál Václava Dobeše Šárovcova Lhota - Zvičina

Tento závod je započítávaný do Českého poháru v běhu do vrchu zároveň však jedinečný sranda "match" pro recesisty.

Před více než 40 lety vznikl závod z hecu a z recese. P. Dobeš tehdy v hospodě prohlásil, že uzavře sázku s každým, kdo si myslí, že doběhne ze Šárovcovy Lhoty až na Zvičinu (kopec ve VČ) nejdéle do dvou hodin. Každá minuta nad tento limit bude znamenat jedno pivo pro něj, naopak každá minuta pod dvě hodiny pak prohru jednoho piva. Těch, kteří se odhodlali k činu ohrožujícímu jejich fyzickou integritu, nebylo mnoho - celkem čtyři. VÝSLEDEK (1:37:00) znamenal pro Dobeše prohru 92 piv. Po sedmi letech byl dluh oněch 92 piv skutečně a konečně vyrovnán.

Jak jsme zjistili v zákulisí, byla tehdy trasa na Zvičinu připravena zdaleka nejlépe ze všech ročníků. J. Zvoníček, dlouholetý předseda organizačního výboru, jako myslivec v tomto revíru cestu na Zvičinu několikrát prošel a našel různé zkratky. V rámci přípravy byla tehdy trasa značena citróny na stromech, které měly uhasit žízeň.

Z dalších perliček by bylo zajímavé zmínit, že v duchu tradice, si mnohdy místní matadoři připravují své vlastní zkratky. Kdybyste po trati náhodou viděli skupinku borců, v žádném případě se k nim nepřipojujte. Před několika lety jsem to zkusil. Trasa byla opravdu o trochu kratší, ovšem musel jsem přebrodit potok, běžet zabláceným polem místo silnicí a moje tělo tak bylo poznamenáno fyzickým utrpením a psychickým strádáním, protože jsem navíc oněm starším kmetům se svou nadváhou nějak nemohl stačit.

Zvičina se běhá dodnes. Před více než 30 lety byl závod zařazen do Českého poháru v bězích do vrchu, je navštěvován mnoha předními sportovci a časy těch nejlepších se dostaly pod jednu hodinu. Závod je to opravdu těžký. Posuďte sami - délka 13.6km, převýšení 393m.